Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hobbys Spotted Chex

26. 3. 2006

HOBBYS SPOTTED CHEX

ObrazekJméno tohoto koně kráčí ruku v ruce se jménem jeho majitelky Gillian Burtonové, protože právě s ní dosáhl svých největších úspěchů.

 Gillian Burtonová jako městské dítě ze Sasn Franciska neměla k ježdění mnoho příležitostí, ale když už se jí nějaká naskytla, vždy usilovala o to, aby byla spojena s Appaloosami. Když se konečně v šestnácti dočkala svého vlastního koně, musela to být samozřejmě opět Appaloosa, stejně jako v její svatební den, kdy ji k oltáři přivezl další skvrnitý kůň.

Postupem času se ovšem zdálo, že se slabostí pro Appaloosy bude konec. Gillian propadla reiningu a podle slov jejích přátel bylo možné takovou disciplínu jezdit pouze na Quarterech. Jakkoli jezdkyně nepřestala toužit po reiningové Appaloosa, podvolila naléhání známých a kamarádů a na reiningová kolbiště jezdila s Quartery.

Amerika je možná velká země, ale dlouho se tam neutajilo, že Burtonová shání Appaloosa reinera. Na jedněch závodech ji oslovila nějaká žena s nabídkou mladého hřebce. I když Gillian Burtonová odmítla s odůvodněním, že má koní až moc, tato žena ji o čtyři měsíce později vyhledala znovu. Tentokrát s sebou přinesla fotografii nabízeného koně. Znovu byla odmítnuta, ale drápek pokušení se zasekl. Když pak po nějaké době dostala Gillian možnost si hřebce po soutěži sama vyzkoušet, ztratila nadobro hlavu. Hřebec byl nejen Appaloosa, ale navíc dokonale vyvážený a dobře ovladatelný a to i přesto, že mu byly teprve dva roky.Obrazek

Kamarádi z řad Quarterů jezdkyni od koupě Hobbys Spotted Chex všemožně odrazovali a poukazovali na to, že prostě v reiningu nebude schopný Quarterům konkurovat. Nečekanou podporu nalezla Gillian u svého manžela, který se dal slyšet, že kůň má nesporný talent a že by ho měli koupit. Jediné obavy měli Burtonovi z toho, zda dokáží zvládnout hřebce, protože s nimi dosud neměli žádné zkušenosti. Jejich nejistota je dovedla až k rozhodnutí koně vykastrovat.

Tady se do hry vložil osud a otočil ji ve prospěch Hobbys Spotted Chex ( známého pod přezdívkou Sage). „V den plánované kastrace pršelo a veterinář se ani neukázal,“ vzpomíná Gillian Burtonová. „ Ukázalo se, že kůň má jedinečnou povahu, a když bylo v okolí tak málo skvrnitých plemeníků, rozhodla jsem se mu dát šanci. Řekla jsem si, že i kdyby své chování změnil, můžeme ho vykastrovat kdykoli později.“

Jenže hřebec své vzorné chování už nikdy nezměnil a mohl se naplno věnovat reiningu. V následujících letech kráčel od úspěchu k úspěchu a i letos sbírá pozoruhodné výsledky ( připomeňme účast ve finále USET Future Reining). K jeho pamětihodným výkonům patřil freestyle reining při Světovém šampionátu NRHA v roce 1999. Trenér Leslie Rosenberg v sedle představoval Batmana, který pronásleduje Hádankáře ( v podání hřebcovy majitelky) a nakonec ho skolí.

Když Gillian Burtonová hovoří o příčinách úspěchu svého koně, zdůrazňuje: „Sage možná nemá až tak velký talent jako další koně v soutěžích Non-Pro, ale je ohromně vytrvalý. Navíc je kliďas a nikdy se nevzrušuje. Já se tak můžu plně soustředit sama na sebe a nemusím myslet na něj. Po pravdě řečeno, bojím se, že už nikdy nebudu mít jiného koně, na kterém by se tak snadno jezdilo. V žádné ze soutěží, kde startoval, neskončil bez umístění a většinou je mezi prvními pěti. Jízda na něm je opravdu nádhera.“

Nahlídneme-li do hřebcova původu, lze tam odhalit kořeny jeho reiningových schopností. Jeho otcem je Quarter hřebec Como Chex Hobby a jeho potomstvo se pravidelně objevuje na Světovém šampionátu AQHA v soutěžích reining cow horse a v lasovacích soutěžích. Matka Bandit´s Nutmeg se zase může v e svém původu pochlubit tak významnými Appaloosa plemeníky, jakými byli Prince Plaudit nebo Wapiti.

Gillian Burtonová v sedle svého hřebce dosáhla snad všeho, o čem dříve jen snila. Teď jí zůstal jediný velký sen: aby s pomocí Hobbys Spotted Chex dokázala, že i Appaloosy mohou být na reiningových kolbištích rovnocennými soupeři všem ostatním. Působení hřebce v chovu teprve ukáže, nakolik se jí splní i toto přání.