Jdi na obsah Jdi na menu
 


Parisa Bastani a Fleet Makani

5. 4. 2006

Parisa Bastani a její barevná appaloosa vzbudily obdiv


Ve světě sportovních disciplín, kde je vyžadována rychlost,vytrvalost, statečnost a přesnost, je třeba k úspěchu také notná dávka talentu.Kůň a jezdec si musí navzájem naprosto důvěřovat, aby zvládli čistě přeskákat celý parkur či cross country,nebo dosáhli vysokého bodování na drezůrním obdélníku. Parisa Bastani a její appaloosa Fleet Makani jsou párem, jenž si libuje ve výzvách soutěžení.

Parisa 16ti letá dívka z Basking Ridge, New Jersey,se poprvé setkala s Fleet Makanim(jeho jméno v havajštině označuje Statečného válečníka) v roce 1998, když bydlela v Kalifornii. Soutěžení Parisu brzo strhlo ,a když byla na prodej velká, výrazně zbarvená appaloosa, která úspěšně závodila v začátečnících, rozhodla se vyzkoušet jí.
"Opravdu se mi líbil,"vzpomíná Parisa."Líbilo se mi že má lehčí stavbu těla a zlehka našlapuje. Nebyl příliš silný a protože jsem byla příliš mladá, nechtěla jsem koně který mě protáhne okolo arény. A byl skvělá osobnost!"

Dvojice začala rychle pracovat a během následujícího jara už slavila první úspěchy v začátečnících. V polovině sezony 1999 se rodina přestěhovala do New Jersey a Parisa s Fleetem byli připraveni vyzkoušet svou odvahu ve vyšší úrovni tréninku, proti těm nejlepším z celého Výcho
dního pobřeží.
S odhodlaností , jež se zřídka vidí u tak mladého závodníka, Parisa vedla s
vého koně k vítězství v každé soutěži,které se zúčastnili.Přes skutečnost, že propásli první polovinu sezony nakonec dosáhli osmého místa v obtížném Area II Region.
V roce 2000 Parisa pokračovala v dobývání nejvyšších umístění kdekoliv se objevila.tento úspěšný rok
zakončili druhou pozicí v Appaloosa Horse Club's Appaloosa Competitive All-breed Activities Program's eventing division.
dále obdrželi cenu modré stuhy United States Combined Training Association a bronzovou cenu US drezúrní federace. Nicméně opravdová zkouška měla přijít v sezoně 2001.

Parisa a Fleet byli připraveni postoupit na úroveň pokročilých. Sezona 2001 pokračovala skvěle až do července, kdy se poranila Parisina trenérka.V tu dobu přišla Lorraine La Framboise - žena, která trénovala a soutěžila v kanadském olympijském týmu.
"První věc na kterou jsme se zaměřili, byla, jestli má Fleet vůbec šanci,"říká Lorraine o přestupu do pokročilých."Velmi dobře pracoval v nižších soutěžích, byl dostatečně klidný, pozorný a spolehlivý pro dítě."
"Ale bude mít odvahu, smělost a sílu pro obtížnější stupeň výcviku? Často jezdci nezvládají tuto změnu. Na začátku se pár problémů vyskytlo, ale ve velmi krátké době Parisa s Fleetem opět vyhrávali."
Nedlouho předtím Fleet Lorraine dokázal ,že má na to, být úspěšný. V první soutěži byla jedna obvzlášť obtížná zatáčka.
"Myslela jsem si-to nemůže zvládnout ,"vzpomíná Lorraine,"protože jsme měli skočit, přistát, udělat veliký cvalový skok, pak v pravém úhlu zatočit a projet vodu.Udělal to jako barelový kůň-bylo to neuvěřitelné. Spadla mi brada a jen jsem si myslela:O můj bože,ten kůň je tak v pohodě!"
Fleet a Parisa se čtyřmi čistě projetými koly v cross country v pokročilých se kvalifikovali na Morven park CCI* pořádaný v říjnu 2001. S čistou cross country jízdou a parkurem Parisa s Fleetem dokázali, že mohou obstát i proti mnohem zkušenějším mezinárodním jezdcům. Dvojice se umístila jako první z 30ti účastníků v mládeži.mnohem působivější je však fakt, že byli sedmí z 50ti účastníků v open třídě.
"Umístění v Morven Park CCI* bylo opravdu vynikající,"řekla Lorraine."Parise bylo jen 15let a byla to její první mezinárodní soutěž. Potom byla 86.ve světovém žebříčku."

Co dělá tuto dvojici tak vyjímečnou?"Parisa toho má v sobě mnoho,"říká Lorraine a pak dodává:"Má úžasnou psychiku, je bystrá, velmi soutěživá a dost odvážná. Někteří sportovci bývají zneklidněni možností fyzického úrazu. Může to být nebezpečný a omezující faktor v tomto sportu. Ale Parisa má dobrý úsudek. Je extrémě disciplinovaná a motivovaná. Má také úžasné rodinné zázemí.
Fleet má vynikající charakter a i všechny ostatní vlastnosti ho dělají vítězem, když Parisa odvede svou práci.Občas je to trochu strašák ,ale Parisa se nebojí. Mají ze sebe navzájem úžasný respekt.

Nedivme se že tato mladá dáma se nezastaví,dokud nedojede do cíle.

Podle Appaloosa Horse Journal