Jdi na obsah Jdi na menu
 


Appa seminář na EL PASU

4. 5. 2006

Zdravím návštěvníky puntíkatých stránek.

 
Chtěl by jsem Vás informovat o jarním víkendovém setkání r.2006 které pořádal ApHCCZ a ranč El Paso ve Svojeticích a na kterém jsem se zůčastnil.

V sobotu 29.dubna byla v plánu Appa Stezka.

Po týdnu slunečného počasí bylo toho rána zataženo a chladno. Déšť který před pár hodinami přestal, hrozil každým okamžikem znovu začít.

 http://goldway.cz/Kurz089.jpg

 Patrně proto se před budovou saloonu sešlo jen pár otrlých jezdců na zablácených koních, ale s pevným odhodláním dojet k vytčenému cíli.

Po malé chvíli čekání přišla rychlým mobilním spojením zpráva, že hlavní organizátorka akce, Esther Weberová nedorazí. Nečekaně jedné její kobylce začínal velmi těžký porod.

 

Pod vedením zkušeného jezdce , který znal místní divokou přírodu a směr kde leží cíl cesty, vydali jsme se tedy na stezku. Téměř všichni, až na jednoho který se v pořádku vrátil na domovský ranč El Paso, jsme dorazili k saloonu a stáji Propast do vzdálené vesničky.


http://goldway.cz/DSC02873.JPG

 Bohužel ten den provázela nepřízeň osudu. Nebyli jsme sami kdo měl nápad se tam uchýlit v nepříznivém počasí a tak přes snahu personálu obsluha poněkud vázla, zřejmě proto že zde byla objednána svatební hostina.

http://goldway.cz/Kurz120.jpg

 

 Potom dorazila zpráva že porod hříběte u Esther Weberové dopadl špatně. L

K saloonu postupně začali přijíždět další jezdci ze všech stran na koních nejrůznějších plemen.

http://goldway.cz/Kurz076.jpg

 

http://goldway.cz/DSC02864.JPG

 

 Ale protože jsem byl poněkud namodralý a zuby mi nepříjemně cvakali, rozhodl jsem se skupinkou podobně postižených pro návrat na El Paso. Zpáteční cesta probíhala celkem v poklidu, až na poslední 1-2 kilometry, kdy se spustil déšť který od rána hrozil.

Na ranči byl pro mojí Ejmi připraven krásný nový box se žlutou slámou a voňavým senem. Tak jsem jí ubytoval , já jsem se převlékl a jel jsem ještě kamarádovým koním vystrouhat kopyta a přespat.

 

Druhý den zprvu nevypadal o nic lépe. Ráno se déšť začal mísit se sněžením.

http://goldway.cz/DSC02913.JPG

 

Na programu byl seminář pod vedením Esther Weberové. Ta ráno přijela brzy, ještě dříve než já a rozhodla, že vzhledem k povětrnostním podmínkám a k tomu že máme vzorně ovladatelné a odvážné koně plemene appaloosa, začít seminář v nedokončené jezdecké hale, mezi bagry a jinou technikou. Rozhodnutí to bylo výborné, Koním opravdu nedělalo prostředí žádné problémy a přesto že se zde sešlo kolem 15 koní, ukázalo se že prostoru je dost i pro diváky.


Každý se představil a Esther začala velmi zajímavý výklad o disciplíně předvádění koní na ohlávce zvané halter, o koních kteří jsou pro ní vhodní a o jejich přípravě.

Věnovala se potom každému jednotlivě, poradila jak má koně předvést a mezi tím vyšlo sluníčko.

 

Přešli jsme tedy všichni na venkovní jízdárnu z dokonalou drenáží a tam jsme si vyzkoušeli jak asi probíhá taková soutěž v halteru.

http://goldway.cz/DSC02885.JPG

 

Poté něco o přípravě koně na lonži a následoval výborný oběd v restauraci ranče El Paso a shlédnutí instruktážně - propagačního DVD amerického Apaaloosa Horse Clubu.

Potom následovalo podobným stylem seznámení se základy jezdeckých westernových disciplin, které si každý mohl hned vyzkoušet.


Myslím že celý víkend byl zajímavý a zvlášť seminář proběhl v pohodě a byl jistě pro každého přínosem.

Chtěl by jsem za tuto akci poděkovat ranči El Paso a Esther Weberové, která i přes události předchozího dne vedla seminář profesionálně a se zaujetím.

 

Petr Soukup