Jdi na obsah Jdi na menu
 


Seminář o west. sedlech a kopytech

10. 8. 2006
ZDRAVÁ KOPYTA   a  WESTERNOVÉ SEDLOObrazek


 Obrazek V nedotčené krajině CHKO Slavkovský Les na rodinné farmě Arnika v Ležnici u Horního Slavkova, kde se na cca. 360-ti hektarech pastvin a luk věnuje rodina Kleinů chovu Galowayského skotu, Frízských ovcí, jelenů, daňků a huculských koní, zaplnila 1.9.2006 třicítka účastníků prvního semináře o úpravě kopyt metodou Bílé Linky a o westernovém sedle útulnou klubovnu až do posledního místa.

Obrazek

 Sympatická kopytářka, skromná čecho-švédka Iva Andersson si získala okamžitě přízeň veškerého publika již svým úvodním prohlášením, že k úpravě kopyt se dostala díky nedostatku financí na podkováře. A jak v následující přednášce, tak v praktických ukázkách úpravy kopyt dokázala, že dnes je již ryzím a zkušeným praktikem s obrovským citem pro koně a jejich kopytní problémy. Seznámila účastníky s funkcí a stavbou kopyta, se základními postupy při jejich úpravě pro zdárný přirozený rozvoj kopyt, i s možnostmi léčby onemocnění kopyt a to i těch nejnepříjemnějších, které jsou děsivou noční můrou všech chovatelů koní.

 Obrazek Jak tato drobná spíše ještě dívka, než žena na vlastním příkladě ukázala, náročná profese kopytáře nemusí být vždy výhradně jen doménou silných mužů. Totéž potvrzovala i vysoká účast něžného pohlaví na tomto semináři, která se velmi zaujatě zapojovala do diskuse nad praktickými ukázkami. 

  Pro velmi příznivý ohlas účastníků uvažuje Iva Andersson ještě v tomto roce o uspořádání vícedenního praktického školení o strouhání kopyt.

 

ObrazekAž v podvečerních hodinách se dostali ke slovu i autoři knihy „Jak si vybrat westernové sedlo“ Milan Nepustil a Jan Rejmon ze sedlářství Westman a Westjack. Po úvodním nutném seznámení s názvoslovím a konstrukcí westernových sedel důsledně rozebrali přednosti a zápory jednotlivých typů konstrukce sedel, až zabrousili k tomu pro nás všechny nejzajímavějšímu, ke kategorii pracovních westernových sedel, jejichž masivní, promyšlená a staletími prověřená konstrukce skýtá jezdci neomezené pole využití od jízdárenské práce, přes rekreační western, dálkové jízdy, až po profesionální farmářskou práci s dobytkem, nebo soutěže v dobytkářských westernových disciplinách. V této kategori všechny účastníky zaujala především v Čechách „novátorská“ WADE sedla svou univerzálností, kontaktností a pohodlností sedu. Bezpochyby potvrzují svou pověst sedel nejlepších horsemanů.

 Obrazek

Celou přednášku dokumentovali nejen na široké škále sedlových koster českých a světových výrobců, ale i na obsáhlé galerii pracovních sedel vlastní výroby, která dosvědčuje, že právem patří mezi ty nejlepší světové sedláře, což oceňoval každý, kdo si v jejich sedlech poseděl a pohověl.

 Volnou diskusí jak o kopytářské a koňácké, tak o sedlářské problematice se večer nenápadně prolnul až do pozdních nočních hodin za doprovodu amatérské country produkce.

Obrazek

Ještě jednou díky všem přednášejícím i zúčastněným.

Za organizační výbor

Jindra Volný