Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vysvětlení zkratek

10. 4. 2006

Vysvětlení zkratek


ApHC – Appaloosa Horse Club – klub sdružující chovatele appaloos.
app. – appaloosa

GEAR - Greater Eastern Appaloosa Regional ...... – „Ti nejlepší z východního regionu“ a pakse píše disciplína, nebo jiný podnět k ocenění.
Celkové hodnocení ApHC je hodně podobné hodnocení AQHA.

QH – Quarter Horse - quarter

AQHA – American Quarte Horse Associatio – Americká asociace pro chov quarterů.

Body AQHA – získávají se jen na soutěžích AQHA podle tohoto klíče: 3-4 koně ve třídě:
0 bodů pro 1. místo, 5-9 koní ve třídě: 1 bod pro 1. místo a ½ bodu pro 2. místo,
10-14 koní ve třídě: 2 body pro 1. místo, 1 bod pro 2. místo a ½ bodu pro 3. místo, atd.,
45 a více koní: 9 bodů pro vítěze.....1/2 bodu pro 10. místo.

ROM – Register Of Merit – Záznam o mimořádné výkonnosti – uděluje se za dostihy kdy je rychlostní index 80 a vyšší, za Halter po dosažení min. 10 bodů z Halterových soutěží, z jezdeckých soutěží za min. 10 bodů v jedné či více disciplínách, přičemž koně nelze ocenit jako držitele ROM v určité disciplíně, pokud z ní nezískal alespoň 5 bodů.

AQHA Versatility Award – cena za všestrannost pro koně s 65 body z 8 disciplín, přičemž min. 10 bodů získal v jedné z 5 různých disciplín a po 5 bodech ze tří. Body z Halteru se nepočítají.

šampion AQHA – uděluje se koni, který získal 35 a více bodů z 5 různých soutěží nebo dostihů a od nejméně 5 různých rozhodčích. Minimálně 15 bodů musí mít za Halter (z toho min. 8 bodů z kategorie dvouletých a starších) a min. 15 bodů z jezdeckých disciplín. Než byla zavedena World Championship Show (jakési mistroství světa quarterů) byl tento titul nejvýšší metou chovatelů.

AQHA Supreme Champion – titul pro koně s rychlostním indexem 90 a vyšší (AAA), nebo pro koně se 40 body z Halteru a jezdeckých disciplín min. od 5 rozhodčích. Min. 15 bodů musí být z Halteru (z toho min. 8 z kategorie dvouletýcha starších) a min. 15 bodů z jezdeckých soutěží. Držitel dostane rytou plaketu.

AQHA Superior – titul pro koně s 50 a více body (u dostihových koní 200 bodů).

AQHA Performance Champion – tento titul získá kůň v určité disciplíně, pokud v ní 3x získal titul Superior. Pak je označován jako AQHA Reining Champion, AQHA Western Pleasure Champion atd.

Grand Champion – po skončení všech Halterových divizí jednoho pohlaví rozhodčí znovu posoudí koně na prvních a druhých místech všech věkových kategorií. Např.roční, dvouleté, tříleté a starší hřebce společně. Nejlepšímu z nich připad ne titul Grand Champion Stallion a druhému Reserve Champion Stallion (nebo mare u klisen a gelding u valachů).

rychlostní index – jen ve stručnosti: číslo nad 90 značí výbornou a číslo nad 100 kvalitu. Dříve se používala označení D, C, B, A, AA, což byla nejvyšší výkonnost. Brzy se muselo přidat i AAA a TAAA.

Honor Roll – toto označení dnes nahradilo Hight Point. Značí koně s nejvyšším bodovým ziskem v dané disciplíně v příslušném roce.

NCHA – National Cutting Horse Association – Národní asociace cuttingových koní.

NRHA – National Reining Horse Association – Národní asociace reiningových koní.

Hall Of Fame – síň slávy, nekdy se ještě rozděluje na HOF NCHA, HOF NRHA apod.

A1/1 – anglický plnokrevník.