Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dotaz pro Bohdanu Krzystkovou....

3. 7. 2006

 

 DOTAZ PRO BOHDANU KRZYSTKOVOU....

 Dnešní dotazník nám vyplnila Bohdana Krzystková,která je majitelkou hřebce appa Crazy Legs Luck a věnuje se chovu appaloos...

 

 1.Kdy jste se poprvé setkala s koňmi plemene appaloosa a jaký na Vás zanechali dojem?


 2. Jak by jste charakterizovala plemeno appa,co se Vám na něm líbí/nelíbí...?
 

3. Váš ranč se nachází v Jeseníkách,zimy a terény tu jsou asi hodně tvrdé..Jak to zvládají appaloosy?Jsou opravdu tak odolné jak se o nich říká?
 

4.Na závodech Vás můžeme vidět v sedle hřebce Crazy Legs Luck.Něco nám o něm povězte.Jste s ním spokojená?

 5.Budete se účastnit westernových soutěží i letos?Opět s Crazym?

 6.Vaše plány do budoucna?Chcete se dál věnovat chovu plemene appa?

 

 1. Kdysi, když mi bylo kolem 15 let, jsem viděla kalendář se skvrnitými koňmi. Nebyly to Appaloosa, ale knabstrupští koně. To jsem tehdy nevěděla, neznala jsem ani knabstrupské koně ani Appaloosy. Později jsem se o Appaloosách dočetla v encyklopedii a zaujalo mne hlavně to, že to byli koně indiánů a že přilnou k člověku. Tito koně ve mně zanechali hluboký dojem už jen podle popisu. Posléze se tento hluboký dojem prohloubil setkáním a prací s nimi.

 2. Na původní Appaloose bych nic záporného nenašla. Jiné je to s dnešním trendem – barevným Quarterem. Nelíbí se mně, že se „nové“ Appaloosy mnohem více podobají Quarterovi, než původnímu všestrannému koni s výraznými španělskými rysy. Mnoho lidí od koní, kteří měli možnost s Appaloosami pracovat, si stěžuje, jak jsou svéhlavé a paličaté, odmítají spolupráci apod. Není to úplně pravda. Potřebují jen člověka dobře pochopit, vyžadují více trpělivosti a hlavně si samy sebe váží a nenechají se bezmyšlenkovitě ovládat, protože mají silně vyvinutou osobnost. To v přístupu nás lidí, jezdců, je chyba. Crazy mi dá vždy včas vědět, když už se k němu nechovám jako partner, ale že se ho snažím „zneužít“, což velmi oceňuji. Díky tomu jsem nucena přehodnotit své chování (stát se lepším člověkem :o)).

 3. Ze svých zkušeností s Crazym můžu říct, že Appaloosa je opravdu odolné a tvrdé zvíře. Crazy je nejraději venku a to za každého počasí. Snáší bez problémů velké mrazy i vysoké teploty. Do přístřešku se schovává jen před mouchami v horkých dnech. Obecně je pro koně nejhorší mokré a větrné počasí s nižšími teplotami, ale ani to není pro Crazyho důvod jít pod střechu. Možná je má zkušenost ovlivněna i tím, že Crazy je jeden z mála původních Appaloos v ČR (90% FPD) a to jak exteriérem, tak i povahou a odolností. Jediné, čím u nás Appaloosy trpí, jsou mouchy a jiný obtížný hmyz. Tady jim naopak křížení s Quartery pomohlo k hustějším a delším žíním, aby mohly dotěrný hmyz lépe odhánět.
  Na vysvětlenou dodávám, že plemeno Appaloosa muselo být znovu vzkříšeno jen z několika málo zachráněných jedinců a tím, bohužel, docházelo i k určité příbuzenské plemenitbě, což se projevilo negativně, a na některých koních jsou znát degenerativní změny. Navíc byl křížením s plemenem Quarter Horse vnesen do chovu Impressiv a Doc Bar, se kterými se nesou geneticky podmíněné nemoci HYPP a HERDA.
  Abych to shrnula: většina Appaloos jsou odolní jedinci, ale najdou se i výjimky.

 4. Crazy Legs Luck je 17 letý Appaloosa hřebec s hodnocením 90% FPD. Je to pan kůň a pro mne obrovská škola. Jednak proto, že spoustu věcí umí a pro samouka je tím pádem dobrým učitelem, ale také proto, že nic nedá zadarmo a nutí mě přemýšlet. Za 4 roky, co je u nás na ranči se mezi námi postupně vytvořilo zvláštní přátelství. Když jsem s ním, je ochoten učit i začátečníky. Věří, že dám pozor na to, co se s ním bude dít. Takového školního koně jen tak nenajdete! Jak ale zmizím z dohledu, začne pomalu zkoušet, co si může dovolit a pak většinou končí někde v trávě a spokojeně se paste. Pozor na hrubé zacházení! Prý umí chytit neurvalého jezdce za nohu a stáhnout ho ze sedla :o). Výchovné a korekční pomůcky samozřejmě bere, ale musí vědět, za co je trestán. Hrubé zacházení, které je neopodstatněné a není mu dána možnost se opravit, sám okamžitě potrestá. Je to však mírumilovný kůň, při připouštění je hodný, v terénu s ním jezdím na ohlávce bez sedla i s klisnami.

 5. Jedinou významnou událostí, které se letos zúčastníme, bude Pardubická výstava Koně v akci, na kterou nás pozvala Míša Zachová, abychom reprezentovali plemeno Appaloosa s naším hřebcem a klisnou Im Not Q Less.
  Jelikož pracujeme na povolení ke stavbě ranče, letošní závodní sezonu jsem vzdala. Tím, že chystáme stavbu, tečou veškeré finance do přípravy stavby a věcí, které s tím souvisí. Navíc jsme rozšířili naše stádo o tři klisny a finišujeme s výstavbou zázemí - stavíme ohrady, přístřešek, výběhy… Možná něco ze závodů vyjde, to je však zatím ve hvězdách :o).

 6. Příští rok už možná vyrazím do kolbišť také s Crazyho dcerou The First Spring Day. S dalšími dvěma klisnami (Appaloosou I´m Not Q Less a A1/1 Delassi) máme pouze chovatelský záměr. Chovat Appaloosy je můj životní sen a mámo pocit, že jsem si ho snad už splnila.