Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dotaz pro Jindru Volného...

2. 6. 2006


DOTAZ PRO JINDRU VOLNÉHO......
D
nešní dotazník nám zodpoví pan Jindra Volný-majitel krásného appa hřebečka -nastávajícího plemeníka a příznivec plemene appaloosa.....
                                      

  

1. Proč jste si vybrali právě plemeno Appaloosa a v čem vidíte ty zásadní rozdíly oproti jiným plemenům?

Těch rozhodujících aspektů pro výběr právě tohoto plemene je skutečně celá řada a každý z nich hraje svou určitou, více, či méně důležitou roli.
- nejdůležitější je rozhodně naprosto vyjímečná povaha Appaloos. Již ze své podstaty jsou to přívětiví, sympatičtí, příjemní a jemní koně, ohromně inteligentní a dobrosrdeční, neuvěřitelně učenliví, vstřícní a přátelští vůči člověku i vůči ostatním koním. Z každého setkání s nimi máte pocit jakoby sami odezírali sebemenší vaše přání a snažili se je vyplnit. Jsou ideálními rodinnými koňmi, oddanými svému pánovi a jeho rodině. Jen vzácně a spíše jen v malém náznaku se setkáte s drobným projevem nevole nebo svévole. Appaloosy jsou jednoznačně koně pro radost.
- rozhodující je i jejich jezdecká pohodlnost. Jejich výška, tělesná stavba a krok má příjemný, lidský rozměr, jejich jistota chodu v náročném terénu, zvídavost, nižší stádní reflex, jejich ochota, snadná ovladatelnost a submisivita jsou předpokladem bezpečné a pohodové vyjížďky jakýmkoli terénem a počasím.
- neméně důležitá je i jejich nenáročnost v chovu a všestrannost. Jsou to zdraví, houževnatí, otužilí, přírodní koně s bezproblémovými, tvrdými, pružnými kopyty a ustáleným, pevným charakterem, navíc natolik univerzální ve způsobu jejich využití, že jsou schopni maximálně uspokojit skutečně širokou veřejnost od začátečníků, přes rekreační jezdce a sportovce, až po profesionální sportovní úroveň.
- samozřejmě není možno opomenout otázku vzhledu a Appaloosy prostě jsou nádherní koně pevné, osvalené konstituce, navíc v takové škále barev nebo zajímavých a líbivých barevných kombinací, že si vždy najdou své příznivce, ať už v jednobarevné, či vícebarevné formě. Zábavným zpestřením chovatelských snah je i nevyzpytatelnost barevnosti očekávaných hříbat, znásobená netušenými změnami barevnosti v prvních letech jejich života.
- pro mne, obdivovatele kultur původních přírodních etnik, má svou váhu i ta skutečnost, že se jedná o jediné plemeno koní vyšlechtěné Indiány a takřka vyhubené bělochy. Rád bych i proto svým drobným dílem, malým chovem těchto koní, přispěl k zachování tohoto živoucího černého svědomí současné bílé Ameriky.

 
2. Jaký je Váš názor na křížení Appaloos s QH, arabem nebo A1/1 a co se Vám nelíbí na chovu Appaloos v ČR?

Appaloosa je dle mého názoru stále ještě historicky poměrně mladé, neustálené plemeno, znovuzrozené z minimální genové základny, proto tak jako i u ostatních plemen bylo v historii cíleně použito přikřižování arabem nebo plnokrevníkem pro zušlechtění chovů, se domnívám, že se tomuto zatím nemohou bránit ani Appaloosy. V opačném případě by stále ještě mohlo hrozit, že by se jejich kohoutková výška snižovala, kostra mohutněla a robusněla, hlavy zvětšovaly a hrubly, krky zkracovaly a tučněly atd. atd.a začaly by se vzhledově a užitně přibližovat menším chladnokrevným koním, zatímco tělesná výška lidské populace se zvětšuje, tudíž je potřeba koně vyššího a současné využití tohoto plemene preferuje Appaloosu především jako univerzálního koně jezdeckého. Proto opatrné, promyšlené křížení absolutně zavrhnout nemohu, uznávám, že by snad mohlo i více rozšířit sportovní využití Appaloos, jen se přitom velmi obávám jak povahových, tak i konstitučních změn především při křížení s Arabem či plnokrevníkem, které by vedly k rozhození jejich vyjímečného charakteru a tělesné stavby, tolik důležité pro jejich práci v terénu. Osobně preferuji pevnější, zavázanější, osvalené koně, proto je mi nejbližší opatrné, občasné křížení s Quartery, neboť většinou vede k drobnější, jemnější hlavě, delšímu, ohebnějšímu krku, výrazně osvalené zádi a čtvercové stavbě těla. Jen bych se i v tomto nerad dočkal v budoucnu Appaloos jen jako jakési divně puntíkaté anomalie quarterů.
V současné době ovšem spatřuji největší, pro Čechy zřejmě specifický problém v tom, že umožněním takovýchto křížení leckde obchodní zájmy převýšily zájem chovatelský a kvalitní hřebci amerických plemen jsou vesele připouštěni na libovolné plnokrevné klisny, nebo i na klisny nepovolených plemen jen z toho důvodu, že je na českém trhu momentálně prodáván průměrný americký kůň dráž než průměrný plnokrevník, nebo teplokrevník. Je to krátkozraká obchodní politika, která dlouhodobě povede pouze k degradaci ceny a kvality chovu amerických plemen, což se v budoucnu tvrdě obrátí přesně proti těm, kteří to tak dnes v naději vyššího zisku dělají, ale bohužel i proti těm nevinným.

 
3. Jaký Appaloosa hřebec v ČR je Vám nejsympatičtější?

Nemám žádného favorita, samozřejmě kromě našeho hřebečka. Ta současná paleta plemeníků je tak rozmanitá, že je možné na každém z nich obdivovat právě ty jeho přednosti, ať už je to předávaný charakter, nebo cow-sense, sportovní úspěchy v té, či oné disciplíně, nebo třeba atraktivní barevnost, tělesná stavba ...........Je především skvělé, že po mnoha letech působení vynikajícího Dresta, které už snad začalo hrozit i příbuzenskou plemenitbou, přibyli další jako Ima, Eliot, Crazy .... raději bych neměl jmenovat, abych neurazil všechny ty nejmenované, a teprve současná základna hřebců je najednou už natolik široká, a jsou tak specifičtí a rozdílní, že teď už skutečně je o čem přemýšlet a z čeho vybírat.

 
4. Jak byste charakterizovali svého hřebce jménem Besanson Behistom, přezdívaného Beauty Moon?

Beauty je čerstvě dvouletý hřebeček a přes své mládí už dnes PAN KÚŇ - obrovská osobnost dobráckého charakteru se všemi nejlepšími vlastnostmi plemene Appaloosa, které jsem určitě dostatečně vyjmenoval.
Ve styku s člověkem je naprosto nekonfliktní a sympatický. Okamžitě vycítil svého pána a jeho nejbližší rodinu. K nim má až psí důvěru a vstřícnost. Proto ani pro dítě není žádným problémem jej lehounce na jednom prstě odvést třeba i od blýskající kobylky. Je učenlivý, chápavý, vnímavý, zvídavý a hravý, někdy až komicky. Na nové, jemu málo příjemné věci jako je sedlo, uzda apod. samozřejmě napoprvé naznačí odmítnutí, ale napodruhé stačí vedle něj nasedlat staršího valacha a okamžitě opisuje a dožaduje se těch věcí sám. Nudíte-li ho mnohokrát opakovaným cvikem, dá to jemně na vědomí, ale přesto jej vždy znovu splní. Je to ten nejlepší kamarád.
Ve styku s hřebci či valachy je temperamentní a přátelský, neúnavně vybízí k hřebčím hrátkám, ale je v nich naprosto neagresivní, jen hravý. Ve styku s klisnami je velmi jemný až něžný.
Vzhledově je střední velikosti, samozřejmě ještě nedospělého vzhledu, pevného fundamentu, výrazného osvalení, mohutné louplé zádi, štíhlého krku s arabsky jemnou hlavou a leopardího zbarvení, což všechno posbíral po svých předcích, kde je Eliot Ciedy Chex, Drest To Impress, Hollywood Plaudit, Red Sand Bonnie......
Má dobrou kadenci chodů, je ochotný ke skokům na lonži i ve volnosti, je obratný, nebojácný a pozorný při trailových prvcích, překvapil nás i svým citem pro dobytek.


5. Jaké jsou Vaše sportovní a chovatelské plány do budoucna?

S dvouletým neobsednutým koníkem se můžeme účastnit jen halteru a v tom nám letošní vynechání českého Appa Show trochu chybí, neboť zúčastňovat se halteru české QH asociace nám přeci jen připadá trochu nemístné. V koutku duše lehce koketujeme s myšlenkou účasti na evropském šampionátu, ale uvědomujeme si, že tam v profesionální konkurenci 2-letých Německých a Italských hřebečků, takřka o půl roku starších a vyspělejších, od narození šlechtěných pouze pro tuto disciplinu, specielně krmených a nabouchaných proteiny nemáme s přirozeně odchovávaným hřebečkem nijak výrazné šance.
Usilovně hledáme v našem okolí vhodné pozemky pro vybudování vlastního rodinného mini-ranče s malým, kvalitním chovem těchto nádherných koní a do tohoto minichovu hledáme zajímavé mladé klisničky.