Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dotaz pro Olgu Beránkovou...

26. 5. 2006DOTAZ PRO OLGU BERÁNKOVOU.............

D
nešní dotazy nám zodpoví dlouholetá chovatelka koní appaloosa na ranči U Soudného potoka,paní Olga Beránková. Na ranči se zabývají nejen chovem appaloos,ale i sportem na nich. Hlavní zaměření je cutting.
                             

 

1.Kdy a proč jste začali s chovem appa?
1.S chovem appaloos jsme začali před dvanácti lety, kdy jsme si pořídili tři klisny, Red Sand Bonnie, Dazzle Me Moore, C Strawberrysundy a hřebce Drest To Impress. Byli to první appaloosy přivezené do Čech. Tři z těchto koní stále působí v chovu, jedna klisna bohužel zemřela a Drest to Impress změnil majitele.
Výběr tohoto plemene byl víceméně náhodný.Chtěli jsme vyzkoušet nějaké westernové plemeno a appaloosy se nám prostě naskytly a nikdy jsme nelitovali.

2.Co se Vám líbí/nelíbí na tomto plemeni?
2. Líbí se nám variabilita jejich zbarvení. Každý rok zažíváme příjemné napětí když se rodí hříbátka. Čekáme jaké zbarvení si pro nás naše klisny připravily. A další rok znovu čekáme do jaké barvy nám vylínají.
Appaloosy jsou odlišní tím, že poznají svoje lidi. Určitě to neplatí na 100 %, ale u nás ano.
Se svým človekem, kterého znají nediskutují, ale cizího si rádi otestují. Jelikož chováme ještě QH,
tak máme srovnání. Jsou to prostě osobnosti ke kterým si člověk musí najít cestu a pak ho bezmezně respektují a rádi pro něj pracují.
Tato vlastnost je možná s tím, že nejsou tak rozšíření jako QH a PH příčinou toho, že jsou méně využívány ve sportu.

3.Jaký je váš názor na křížení appaloos s QH,A1/1 a arabem?
3. Na otázku, jaký je náš názor na křížení s QH, A1/1, a Arabem odpovím: proč ne
Jestli je to křížení promyšlené s kvalitnímy jedinci a za určitým účelem.
Jsme odpůrci názoru, že appaloosa by měla být pouze tkz. původní.
Vždyt křížení při dodržení určitých pravidel pomáhá k rozšíření tohoto plemene, většímu spektru sportovního využití a rozšíření genetické základny.
Samozdřejmě že je velice dobře, že jsou i chovatelé, kteří chovají Foundation appaloosy, je to genová rezerva tohoto plemene, která je určitě velice potřebná k udržení jedinečnosti appaloos.

4.Chystáte se s koníky i sportovat?A v jaké disciplíně?
4. Naše chovatelské plány se ubírají jediným směrem a to je cutting. Jelikož si nemůžeme dovolit nakoupit super klisny, snažíme se postupným výběrem dosáhnout cíle. Velmi nám v tom pomáhá náš hřebec Ima Docs Clark, který je velmi dominantní v předávání potřebného cowsensu a pohybových schopností.
Sportovní plány určitě máme, ale jelikož je náš ranč ryze rodinný a většinou si vše obstaráváme ve dvou je pro nás vycestování vždy problém. Víme, že je pro nás předvedení našeho chovu důležité, proto se o to určitě ze všech sil budeme snažit.

5.Charakteristika Vašeho appa hřebce Ima Docs Clark?
5. Charakteristika našeho hřebce Ima Docs Clark je jednoduchá. I přes jeho vysoký podíl QH krve, je to appaloosa se vším všudy, zbarvením i povahou. Je to dominantní hřebec, ale velmi dobře ovladatelný, opravdu osobnost. Jeho potomstvo je mu v určitých rysech velmi podobné a na 99,9 % barevné i z jednobarevných klisen.

6.Vaše plány do budoucna?Budete dále pokračovat s chovem?
6. Ano, chov určitě budeme postupně rozšiřovat a hlavně zkvalitňovat.