Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dotaz pro Tomáše Peška....

18. 5. 2006

  

DOTAZ PRO TOMÁŠE PEŠKA.........
D
nešní dotazník nám vyplnil Tomáš Pešek,kterého jsme mohli vidět na mnoha westernových závodech v sedle,nebo v roli předvádějícího na ruce.Věnuje se trénování koní na soutěže a jeho oblíbenými koníky jsou i appaloosy.....

1.Kdy jste se začal věnovat koním?
2.Proč jste si vybral westernový styl ježdění?
3.Co se Vám líbí-nelíbí na plemeni appaloosa?
4.V čem je appaloosa jiná ve výcviku než ostatní koně?
5.Co říkáte chovu appaloos v ČR?
6.Vaše plány do budoucna?

                      
  

1. V pěti letech, kdy jsem začal jezdit na ponících.

2. V té době to byl styl, který zde nebyl rozšířen a anglický styl jezdil každý. Přijde mi, že ve westernu člověk nechá více pracovat koně než sebe a je to hlavně pohodlnější styl ježdění.

3.Na plemeni appa se mi líbí hlavně jejich přátelská povaha, talent pro práci a vychytralost.
Jediné co mi na appa vadí, že mají většinou málo kvalitní žíně a pak vypadají jako "opelichanci".

4.Jak už jsem řekl, talent pro práci, rychle se učící a přátelští koně.

5.Chov appa se v ČR stále rozrůstá. Jedinou chybou je, že každý si svého koně chová doma sám pro sebe a většina lidí není ochotna investovat čas ani peníze na přípravu koně k nějaké disciplíně, pořádnému tréninku a ani k ukázání na závodech. Tento rok se to projevilo hlavně na Appa show, kdy bylo rozhodnuto, že bude zrušeno. Ale proč?Appaloos je v ČR dostatek, ale nejsou lidi, kteří by se tomu chtěli věnovat. Pak se neodliší v chovu, který kůň byl lepší a který ne.

6. Určitě dál propagovat westernový sport, věnovat se přípravě koní na závody a hlavně věnovat se lidem, kteří chtějí s koňmi pomoci. Myslím, že v ČR je dost málo lidí, na které se můžete obrátit pro radu.