Jdi na obsah Jdi na menu
 


Petr Soukup-O Ejmi

3. 5. 2006


 


Máme doma appaloosu.

 

Původně jsem chtěl, jak je to u nás časté, chovat westernové koně na plnokrevné kobyle. Způsob jak relativně levně pořídit koně plemene vhodného na westernové discipliny. Koupil jsem mladou plnokrevnou kobylu z dostihového tréninku a když se trochu uklidnila našel jsem pro ní toho původově nejlepšího plemeníka, kterého jsem si mohl dovolit. Volba padla na IMA DOCS CLARKA z Mšeckých Žehrovic. Ne všechno se ovšem podaří jak by jsme chtěli. Kobyla měla nějaké hormonální problémy a patrně jiný vkus než já, tak že se k potencionálnímu tatínkovi chovala dost neslušně a inseminací také nezabřezla. Ve finále celá tahle akce byla dost časově a finančně náročná a frustrující.

 http://www.kopyta.com/foto/ejmi/ejmi1.jpg

Ejmy

Ima Docs Clark

 

Naštěstí potom majitelé hřebce přišli s návrhem, že nám prodají hříbě a z ceny odečtou již zaplacený poplatek za připouštění. (Kdyby jsem nechtěl šetřit na nesprávném místě, tak by jsem koupil hříbě rovnou a ušetřil si čas a nervy.) To jsem bral jako dobrý nápad a pozitivní gesto.

http://www.kopyta.com/foto/ejmi/ejmi2.jpg


 

 Ten rok zrovna neměli moc hříbat, a většina už zadaných, tak že IMA LEGENDS DREAM (Ejmi) na nás spíš zbyla než že by jsme si jí vybrali, ale rozhodně nelituji.

http://www.kopyta.com/foto/ejmi/ejmi3.jpg


Nejprve to bylo hříbátko které na sebe nechtělo nechat sáhnout. Potom se začala projevovat její výrazná vlastnost a to zvědavost kombinovaná s odvahou, je to docela destrukční kombinace. Nastalo období častých odřenin. Všude vlézt, všechno prozkoumat, jak malé dítě. Zůstala jí z tohoto období trvale viditelná jizva na levé zadní noze.

http://www.kopyta.com/foto/ejmi/ejmi4.jpg


Přibližně od tří let se stále snaží dostat někam kam nemá, ale je šikovnější, dává si větší pozor a veterinář už nás naštěstí navštěvuje jen při očkování. Nicméně jak jí z počátku veterinář nevadil, po zkušenosti s šitím a injekcemi antibiotik, není to zrovna u ní oblíbený člověk. ( Když jsem měl jako dítě jít na očkování, museli mě dva držet. :-), to zase Ejmi se nechá „ukecat“. )

http://www.kopyta.com/foto/ejmi/ejmi20.jpg

 http://www.kopyta.com/foto/ejmi/ejmi22.jpg


 http://www.kopyta.com/foto/ejmi/ejmi19.jpg


Nevím na kolik je naše appaloosa reprezentativní vzorek plemene, ale svojí povahou se výrazně liší od ostatních koní ve stáji. Pokusím se jí charakterizovat.

  • Je inteligentní. To někdo může považovat za dobrou a někdo za špatnou vlastnost. Snadno se naučí co po ní člověk chce, rychle si tvoří návyky. Ale něco chtít se musí uváženě, protože ráda dělá věci po svém a když se něco dvakrát nepovede jak by jste si představovali, máte problém, už umí něco co jste vůbec nechtěli.
  • Je plná ovladatelné energie. Zdánlivě usínající kůň je schopen být ve zlomku vteřiny velmi aktivní, ale přitom neztrácí kontrolu a její aktivita se dá nasměrovat žádoucím směrem. Pravděpodobně proto, že není ve sportovní kondici a stále má nějaké kilo navíc, tak jí zájem a aktivita nikdy dlouho nevydrží. 2 -3 minuty a začne být na ní viditelná myšlenka – co by jsem se honila a přejde do pohybů vytrvalostního koně co šetří síly.


  • Je komunikativní, ale k cizím nedůvěřivá. Ostatní koně vidí člověka, hurá přišlo drbátko. Když je ale nezačne drbat, řeknou si že drbátko je asi rozbitý a jdou jinam. Ejmi se na nějaké to škrábání a hlazení tváří spíš neutrálně, člověk je pro ní zdrojem zábavy a vytržením z každodenní nudy. Někdy se mi stává že jsem ve výběhu , dělám něco jiného a Ejmi za mnou vytrvale chodí , někdy do mě i strčí hlavou jako by chtěla říct, pojď půjdem něco dělat, někam se podívat. Bohužel já mám na ní málo času. Snad jako jediná mě nikdy nekopla ani nekousla ani omylem. Odmalička reagovala na cizí neznámé lidi sklopením uší a agresivní mimikou, zvlášť na kuřáky . Vždycky však zůstalo pouze u výhružných gest. Dnes , když jí jsou 4 roky už tak reaguje na cizí jen výjmečně.
  • Je čistotná a dobře krmitelná. Přesto že spořádá nejmenší porce sena i jádra, je nejtlustějším koněm ve stáji. K válení si vždycky vybírá místa kde není bláto a ve stáji chodí kálet jen do jedné části boxu.

 

Naštěstí mě už opustily sportovní reiningové ambice, které jsem měl když jsme jí jako odstávče kupovali. Proto mě ani nevadí že pohybové nadání a cit pro krávu příliš po svém otci nepodědila. Tam se asi projevuje spíš vliv matky DAZZLE ME MOORE, která má původ halterových koní.

 

http://www.kopyta.com/foto/ejmi/ejmi7.jpg

Je ale vidět že trail by jí bavil. Stačí párkrát ukázat jakým způsobem překonávat překážku a příště už jen navést a projde jí sidepassem, nebo procouvá sama bez pobídek.
Myslím že jako rodinný a rekreační kůň je appaloosa ideální a rozhodně si s ní užijete hodně zábavy, když zvolíte citlivý individuální přístup.

 http://www.kopyta.com/foto/ejmi/ejmi9.jpg

 


NUDÍTE SE ? KUPTE SI APPALOOSU :-))

 

Petr Soukup